HJEM > LED skærme > FINE PITCH LED-DISPLAY: DEN KOMPLETTE KØBERGUIDE TIL AV-INTEGRATORER (2026)

LED skærme

Opdateret september 28, 2026

FINE PITCH LED-DISPLAY: DEN KOMPLETTE KØBERGUIDE TIL AV-INTEGRATORER (2026)

Du har et projekt og et blankt specifikationsark. Denne guide gennemgår de 7 beslutninger, du skal træffe med en underskrevet kontrakt – pixelafstand, COB vs. MIP, All-in-One vs. specialfremstillet, reel prisfastsættelse og hvordan du verificerer en leverandør, før du forpligter dig. Skrevet af en ingeniør, der har bygget disse vægge i 19 år.

DV

DOIT VISION Ingeniørteam

15 kerneingeniører · Shenzhen, Kina Sidst anmeldt:

September 28, 2026

Du har et projekt og et blankt specifikationsark. Denne guide gennemgår de 7 beslutninger, du skal træffe med en underskrevet kontrakt – pixelafstand, COB vs. MIP, All-in-One vs. specialfremstillet, reel prisfastsættelse og hvordan du verificerer en leverandør, før du forpligter dig. Skrevet af en ingeniør, der har bygget disse vægge i 19 år.

Nøgleforsøg
  • Fine pitch LED (≤P2.5 mm) er den rette kategori, når synsafstanden er under 5 m, og indholdet omfatter tekst, data eller kræver problemfri billeddannelse – ikke alle projekter har brug for det.
  • COB er 2026-baseline for indendørs LED ved P1.5 og derunder; MIP vinder ved P0.9 og derunder for farveensartethed; SMD forbliver relevant ved P1.8-P2.5
  • Hardwareomkostningerne er ≈860–2,500 USD/m² (EXW Shenzhen, kun paneler) afhængigt af pitch og teknologi. Signalbehandling, installation og idriftsættelse tilføjer 35–60 % – budgettet for hele systemet, ikke kun panelerne.
  • Bekræft altid en leverandør med en 7-punkts teknisk tjekliste, før du forpligter dig — LED-chipmærke, driver IC-model, printkortlag, strømforsyningscertificering, kabinettolerance, kalibreringsrapport, reservedelspolitik
01 — Projektomfang

Hvornår har et projekt brug for Fine Pitch LED – og hvornår har det ikke

Et fin pitch LED-display er ethvert LED-panel med direkte visning og en pixelafstand på eller under 2.5 mm – det punkt, hvor individuelle pixels bliver usynlige for det blotte øje ved typiske indendørs synsafstande. Men definitionen giver intet nyttigt svar til indkøb.

Det, der rent faktisk betyder noget, er, om dit projekt overhovedet hører til i denne kategori. Jeg har set alt for mange integratorer bruge P1.5-penge på en væg set fra 6 meters afstand – hvor en P3 ville have set identisk ud til den halve pris. Det modsatte sker også: Specificer en P2.5 til et kontrolrum, hvor operatørerne sidder i armslængdes længde, og hver eneste streng af SCADA-tekst ser blød ud.

3-spørgsmålsfilteret

Før du rører ved et specifikationsark, besvar disse tre spørgsmål. Hvis svaret på alle tre er ja, er du i en vanskelig situation.

  1. Vil den nærmeste seer være inden for 5 meter fra skærmen?
    Hvis din nærmeste plads er 6 m+ væk, vil en P3- eller P4-væg med standardafstand give den samme opfattede opløsning til en betydeligt lavere pris. Fin afstand tjener kun sin fordel, når seerne er tæt nok på til at opløse individuelle pixels.
  2. Indeholder indholdet statisk tekst, datadashboards eller detaljeret grafik?
    Video er tilgivende – en talende hovedperson eller brandfilm ser fint ud på P2.9 fra 3 meter. Men en 10-punkts skrifttype på et finansielt handelsdashboard på samme afstand kræver P1.5 eller finere. Hvis mere end 50% af dit indhold er statisk lille tekst, skal du flytte pitchet en finere end synsafstandsformlen antyder.
  3. Kræver installationen sømløse flisebelægninger uden indfatninger?
    Hvis du kan leve med LCD-rammer, kan en LCD-videovæg med smal ramme til en brøkdel af prisen være løsningen. Men hvis rammer er en dealbreaker – f.eks. i tv-studier, luksuslobbyer eller førsteklasses bestyrelseslokaler – er fin pitch LED den eneste problemfri løsning.

Hvad ændrede sig i 2026

Hvis du sidst specificerede et fint pitch-projekt i 2024, har landskabet ændret sig nok til at ugyldiggøre nogle gamle antagelser:

COB er nu basislinjen
  • COB har erstattet SMD som standardanbefalingen for P1.5 og derunder. Bedre kontrast (10000:1+), bedre støvbeskyttelse, længere levetid i 24/7-miljøer.
MIP er den nye kandidat
  • MIP (Micro LED in Package) er blevet den anden store teknologirute. Fabriksbaseret farvebinning giver overlegen ensartethed. Reparation af enkelt-LED er mulig. Koster 20-40 % mere end tilsvarende COB.
Alt-i-en er en reel mulighed
  • Alt-i-en LED-tv'er (108″/135″/163″) voksede med 42 % i 2026. For standardstørrelser i bestyrelseslokaler kan disse plug-and-play-enheder erstatte en specialinstallation fuldstændigt – én dag i stedet for en uge på stedet.
SMD går ud under P1.5
  • SMD forbliver omkostningseffektivt ved P1.8-P2.5. Under P1.5 specificerer næsten alle nye kontrolrums- og broadcastprojekter COB eller MIP. Lad ikke en leverandør sælge dig SMD til P1.2 i 2026.
Hvornår man IKKE skal angive fin pitch

Hvis dit publikum er 6 m+ fra skærmen, vil en P2.5 eller endda P3 se pixelfri ud for alle i rummet. De ekstra penge køber dig ingenting. Det samme gælder for udlejning af scener og eventbaggrunde – P2.6-P3.9 er standarden af ​​en grund. Og hvis en projektor allerede fungerer til rummet, så udskift den ikke med LED, bare fordi LED er trendy. Udskift den, fordi de specifikke begrænsninger ved projektion – udvaskning af omgivende lys, lampeudskiftningscyklusser, geometrisk kalibreringsdrift – koster kunden rigtige penge.

02 — Pixelafstand

Valg af pixelafstand — Den formel, enhver integrator har brug for

Branchens tommelfingerregel – 1 mm afstand pr. 1 m synsafstand – er et udgangspunkt, ikke et specifikationsværktøj. Det er den minimale afstand, hvor pixels ophører med at være individuelt synlige. Den siger intet om, hvor opløsningsfordelen rent faktisk topper, eller hvor den forsvinder helt.

Jeg bruger en trelagsmodel, når jeg specificerer et projekt:

Mindste afstand
hældning × 1.0 m
Pixels bliver simpelthen usynlige for det blotte øje. Dette er gulvet. Placer ikke seerne tættere på end dette.
Optimal afstand
hældning × 1.5 m
Fordelen ved fuld opløsning er synlig. Teksten er skarp. Detaljerne opløses. Det er her, du ønsker din primære målgruppe.
Faldende returnerer
hældning × 4.0 m
Derudover er P1.5 og P2.5 opfattelsesmæssigt identiske. At bruge penge på finere tonehøjde her er spildt budget.

Her er, hvad det betyder med reelle tal: Hvis din nærmeste plads er 1.8 m væk, er P1.5 dit minimum. Hvis dit publikum sidder mellem 2.5 m og 4.5 m væk, er P1.8 det optimale – umulig at skelne fra P1.5 på disse afstande, men 20-30 % billigere. Hvis din længst væk sidder 8 m væk, er enhver tonehøjde, der er finere end P2.0, usynlig for dem.

Korrektion af indholdstype

Trelagsmodellen antager blandet indhold. Men indholdstypen ændrer ligningen betydeligt:

Indholdstype Pitch justering Eksempel
>50% statisk lille tekst eller data Skift en tonehøjde finere SCADA-dashboard ved 2m → P1.2 i stedet for P1.5
>50% video- eller bevægelsesindhold Skift en tonehøjde grovere Mærkefilm ved 3m → P2.5 i stedet for P1.8
Blandet præsentation og video Brug basisformlen som den er PowerPoint-presentation i bestyrelseslokalet + lejlighedsvis video → 1.5 m-reglen

Hurtig reference: Anvendelse × Pitchmatrix

Anvendelse Anbefalet plads Typisk afstand Nøgleprioritet
Konferencerum / bestyrelseslokale P1.5 - P1.8 2 - 4 m Omkostnings-ydelse balance
Kontrolrum / NOC P0.9 - P1.5 1 - 2.5 m 24/7 pålidelighed, tekstklarhed
Broadcast-studie P0.9 - P1.2 1 - 3 m Kameraets ydeevne, farvenøjagtighed
Virtuel produktion / XR P0.9 - P1.5 1.5 - 4 m Opdateringshastighed, genlock, latenstid
Detailhandel / Lobbydisplay P1.8 - P2.5 3 - 5 m Lysstyrke, visuel effekt
Museum / Galleri P1.2 - P1.8 1.5 - 3 m Farvedybde, lydløs drift

De fleste anbefalinger for pixelafstand, du får, er et trin finere, end du har brug for – fordi finere afstand betyder højere faktura. Brug formlen. Stol på matematikken.

03 — Emballageteknologi

COB, MIP eller SMD — Teknologibeslutningen i 2026

Pixelafstanden fortæller dig, hvor tæt skærmen er. Emballageteknologi fortæller dig, hvordan den vil yde over en 5-årig driftscyklus. Disse spørgsmål er ikke det samme.

I 2024 var samtalen "COB vs. SMD - er premium-teknologien det værd?". I 2026 er der et svar på det spørgsmål: For P1.5 og derunder er COB ikke længere en premium-mulighed. Det er baseline. På ISLE 2026 bekræftede branchen, hvad feltdata havde vist i to år - SMD ved P1.2 holder simpelthen ikke i 24/7-miljøer på samme måde som COB.

Head-to-head sammenligning

Dimension COB MIP SMD
Sådan fungerer det Chips bundet direkte til printkort, enkelt harpikslag Mikrochips er præpakket individuelt og derefter monteret Individuelle RGB-chips i plastikhus, loddet til printkort
Pixelafstandsområde P0.62 - P1.875 P0.4 - P0.9375 P1.2 – P10+
Kontrastforhold 10,000:1 100,000:1 3,000:1 - 5,000:1
Holdbarhed 30-40 % mere slagfast end SMD Høj — individuel spånbeskyttelse Moderat — synlige LED-huse
repareres Udskiftning på modulniveau Reparation af enkelt LED mulig Reparation af enkelt LED mulig
Farve ensartethed God. Kalibrering fra fabrikken Fremragende. Fabriksinddelt farvekombination pr. chip Godt. Afhænger af LED-binningkvaliteten
Omkostninger (i forhold til COB) Baseline +20-40 % -20-30 %
2026-bane Mainstream til ≤P1.5 indendørs Hurtigst voksende segment Udgang under P1.5

Hvad skal hvorhen – en praktisk guide

Vælg COB når
  • Pitch er P1.5 eller derunder
  • Døgndrift (kontrolrum, NOC)
  • Risiko for støv, fugtighed eller fysisk kontakt
  • Budgettet tillader det. Du ønsker den sikre standard for 2026
Vælg MIP når
  • Pitch er P0.9 eller derunder
  • Broadcast, VP eller farvekritiske applikationer
  • Reparation af enkelt-LED-felt er vigtig for SLA'en
  • Budgettet kan absorbere præmien på 20-40% i forhold til COB
Vælg SMD når
  • Toneleje er P1.8 – P2.5
  • Synsafstanden overstiger 3 m
  • Budgetfølsomt projekt
  • Leje eller midlertidig installation
Undgå SMD når
  • Tonehøjden er under P1.5
  • Miljøet er støvet eller fugtigt
  • Kunden forventer <1% årlig modulfejlrate
  • En leverandør fremhæver det som "lige så godt" – det er det ikke på nuværende tidspunkt
Real Project — Nordamerikansk Kontrolcenter

Vi installerede en P1.2 COB Pro-væg — 8 m bred × 3 m høj — i et netværksdriftscenter i Nordamerika. 24/7 drift. Flere SCADA-feeds, CCTV-streams og datadashboards kører samtidigt. 18 måneder senere: nul moduludskiftninger. Kundens tidligere SMD-væg med samme pitch havde i gennemsnit haft 3-4 moduludskiftninger om året på grund af døde pixels og fysisk skade under rengøring. Det er det pålidelighedsgab, COB lukker.

04 — Formfaktor

Alt-i-et LED-TV vs. brugerdefineret videovæg — Valget af formfaktor

De fleste købsguider til fine pitch springer denne beslutning helt over. De antager, at svaret altid er en specialfremstillet videovæg – rækker af skabe, et professionelt installationsteam og en uge på stedet. Men i 2026 er det kun halvdelen af ​​billedet.

Alt-i-en LED-TV'er er præmonterede, prækalibrerede skærme i faste størrelser: 108 tommer (P1.5), 135 tommer (P1.2) og 163 tommer (P0.9, ægte 4K). De leveres i en flightcase. Du pakker dem ud, monterer dem på en stander eller væg, tilslutter strøm og HDMI - og så er du færdig. Én tekniker. Én dag. Alt-i-en-markedet voksede med 42 % i 2026, og med god grund: For standardstørrelser i bestyrelseslokaler bliver værdiskabelsen af ​​specialfremstillede vægge sværere at forsvare.

Afgørelsesmatrix

Kriterium Alt-i-et LED-TV Brugerdefineret videovæg
Tilgængelige størrelser 108" (P1.5), 135" (P1.2), 163" (P0.9 4K) Enhver dimension. Ethvert billedformat.
Installationstid 1 dag, 1 tekniker 3–7 dage, professionelt personale
Indbygget system Medieafspiller, højttalere, operativsystem inkluderet Ekstern processor og lyd kræves
servicevenlighed Udskiftning af hele enheden Udskiftning af felter på modulniveau
Fleksibilitet Fast størrelse og kun 16:9 Brugerdefineret form, buet, 4:3, ethvert layout
Bedst til Standard bestyrelseslokaler, mødelokaler, uddannelse Kontrolrum, broadcast, vicedirektør, store spillesteder
Virkeligt projekt — Beslutning om virksomhedsbestyrelseslokale

Vi arbejdede for nylig med en europæisk AV-integrator på et bestyrelseslokaleprojekt i en virksomhed. Lokalet var 7m × 5m med siddepladser til 18 personer i en afstand af 3m fra væggen. De evaluerede to løsninger: en specialbygget P1.5 COB-væg (estimeret 5 dage på stedet, €28 hardware + €6 installation) vs. en 135″ P1.2 All-in-One (1 dag på stedet, €19 alt-i-én). Samme oplevede billedkvalitet ved 3m. De valgte All-in-One. Kunden fik væggen klar til et bestyrelsesmøde den fredag ​​i stedet for næste måned. Nogle gange er det enkleste svar det rigtige.

05 — Ydelsesspecifikationer

Ud over pixelafstand — 4 ydelsesspecifikationer, som din kundes anbudsbehov har

Pixelafstand og pakning bestemmer hardwarekategorien. Disse fire specifikationer afgør, om panelerne i den kategori rent faktisk vil fungere. Hvis du overser dem, kan du ende med en P1.2-væg, der ser værre ud end en korrekt specificeret P1.8.

Opdateringshastighed — Når 3840Hz er nok

Opdateringshastighed er den mest oversolgte specifikation inden for fin pitch LED. Højere tal ser imponerende ud på et datablad, men det virkelige spørgsmål er: vil denne væg blive filmet på kamera?

Hvis svaret er nej – konferencerum, butiksudstilling, hotellobby, kontrolrum – er 3840 Hz allerede mere end rigeligt. Ved 3840 Hz fuldføres scanningscyklussen 3,840 gange i sekundet. Det menneskelige øje kan ikke opfatte flimmer over cirka 200 Hz. Du køber headroom, du aldrig vil bruge.

Hvis svaret er ja – broadcaststudie, virtuel produktion, ethvert miljø med professionelle videokameraer – er 3840Hz dit minimum. Ved 1920Hz vil et kamera, der optager med 1/100s eller 1/250s, indfange synlige scanningslinjer. Ved 3840Hz forsvinder denne artefakt på de fleste broadcastkameraer. Til højhastighedsfilmning eller VP-miljøer, hvor væggen ER baggrunden, der filmes, er 7680Hz med en matchende high-end Novastar- eller Colorlight-processorkæde den praktiske basislinje, der skal verificeres i tilbuddet.

Bekræft opdateringshastighed – stol ikke på databladet

Indstil et DSLR-kamera til en lukkertid på 1/1000 sekund. Ret det mod det kørende display. Hvis du ser vandrette bånd eller rullende, mørke linjer, er den reelle opdateringshastighed lavere end annonceret. Jeg har fanget tre leverandører i denne test. Et "3840Hz"-mærke på et tilbud betyder ingenting, før du har set det gennem et objektiv.

Lysstyrke — Indendørs specifikationsfælden

Indendørs LED behøver ikke 2,000 nits. Alt for mange RFP'er kopierer specifikationer for udendørs lysstyrke til indendørsprojekter, fordi "jo højere jo bedre". Højere lysstyrke i et dunkelt rum forårsager øjentræthed, øger strømforbruget og forkorter LED'ens levetid på grund af termisk stress.

Tilpas lysstyrken til det omgivende lys:

Lav omgivende temperatur (<300 lux)
600-800
nit
Bestyrelsesrum, hjemmebiografer, dunkle kontrolrum. 800 nits er mere end rigeligt.
Moderat omgivende lys (300-500 lux)
800-1,000
nit
Standardkontorer, klasseværelser, hotelfunktionslokaler med vinduer.
Høj omgivende temperatur (500-1,200 lux)
1,000-1,200
nit
Butiksatrier, lufthavnslounger, lobbyer med gulv-til-loft-glas.
Udendørs eller direkte sol
3,000-5,000 +
nit
Dette er ikke et område for fin salgstale. En helt anden produktkategori.

Kontrastforhold og farvenøjagtighed

Disse to specifikationer adskiller en væg, der ser dyr ud, fra en, der rent faktisk fungerer på samme måde.

Spec Minimum acceptabelt Anbefales Premium / Udsendelse
Kontrastforhold 3,000:1 5,000:1 - 10,000:1 100,000:1 (MIP)
Farvenøjagtighed (ΔE) ≤ 3 ≤ 1 ≤ 0.5
Gråskaladybde 12-bit 14-bit 16-bit (HDR)
Betragtningsvinkel 120 ° 160 ° 170 °+

For et standard kommercielt bestyrelseslokale — P1.5 eller P1.8, 3840Hz, 800 nits, 5000:1 kontrast, ΔE ≤ 1 — er disse ikke eksotiske specifikationer. Det er, hvad en kvalitetsvæg med fin pitch skal levere i 2026. Hvis en leverandørs tilbud er betydeligt under markedsprisen, skal du først tjekke disse fire tal. De er næsten altid det afgørende punkt.

06 — Budgettering

Hvad bør en Fine Pitch LED-væg egentlig koste i 2026?

Her er spørgsmålet, som alle købere stiller, og som de fleste leverandører danser rundt i. Lad mig give dig reelle tal – ikke intervaller, der er så brede, at de er ubrugelige, men faktiske fabriksdirekte referencepriser baseret på, hvad vi producerer og giver daglige tilbud på.

Prisreference for hardware (Factory-Direct, 3. kvartal 2026)

Pitch Teknologier Typisk anvendelse Prisinterval (USD/m²)
P0.9 COB Broadcast, vicedirektør, premium bestyrelseslokale $2,250-2,500
P1.2 COB Kontrolrum, bestyrelseslokale, museum $1,570-1,870
P1.5 COB Bestyrelseslokale, museum, detailhandel $1,390-1,695
P1.25 SMD SMD (Blok 1000×500) Omkostningsfølsomme indendørs vægge $1,825-2,035
P2.5 SMD (Blok 1000×500) Storformat indendørs, DOOH, sceneopsætning ≈860 USD

Disse er kun hardware, fabriks direkte, EXW Shenzhen, kun panel (moduler + kabinet). Båndbredden for COB er konfigurationen: low-end ≈ 600 cd/m² ved 3,840 Hz; high-end ≈ 1,000 cd/m² ved 7,680 Hz. Reelle priser flyder ±10-15%. MIP ved P0.9 angives separat. Forsendelse, told, installation og processorer er ikke inkluderet - og disse poster er vigtige.

De usynlige 40%

I de fleste projekter øger nedenstående punkter dine hardwareomkostninger med 35-60%. Hvis dit budget kun dækker paneler pr. kvadratmeter, går du ind i et underskud.

Signal Processing
  • Videocontroller (NovaStar MCTRL4K eller tilsvarende): $800–$2,500
  • Sendekort + modtagekort: beregnet pr. skab
  • Budget ~8-12% af hardwareomkostningerne til professionel behandling
Monteringsstruktur
  • Vægmonteret ramme eller gulvstående struktur
  • 80–200 USD/m² afhængigt af kompleksitet
  • Specialfremstillede strukturer til buede eller ujævne vægge: tillæg 30-50%
Installation og idriftsættelse
  • Professionelt mandskab: 3-7 dage på stedet
  • Kalibrering til ΔE ≤ 1: kræver uddannet tekniker + software
  • Budget $300–$800/m² for nøglefærdig installation
Reservedele og logistik
  • Reservemoduler: 3-5% af det samlede antal moduler, opbevares på stedet eller i regionen
  • Forsendelse: varierer efter region og volumen (søfragt fra Shenzhen)
  • Kabler, stik, værktøj: ~$200–$500 på projektniveau
Et ægte eksempel på samlede ejeromkostninger

En 5m × 3m (15m²) P1.5 COB-væg til et kontrolrum fordeler sig omtrent således: paneler til ~$1,540/m² (midten af ​​EXW-båndet) = $23,100 . Signalbehandling + monteringsstruktur + kabling = $6,000. Professionel installation + kalibrering på stedet = $6,000. Reservemoduler (5%) ≈ $1,155. Total nøkkelfærdig levering: ~$36,255 — cirka 57% over panelprisen, når du medregner struktur og arbejdsløn. Medregn nu 5 års elektricitet ved 16 timer/dag (~$4,200) og estimeret vedligeholdelse (~$2,000 i reservedele). 5-årig TCO: ~$42,500. Hardwaretilbuddet er det første tal, ikke det sidste.

07 — Leverandørverifikation

Før du underskriver — 7 tekniske kontroller til at verificere enhver leverandør

Du har fastlagt målene for præsentation, teknologi, formfaktor og specifikationer. Du har tre tilbud liggende på dit skrivebord. Priserne varierer med 30 %. Specifikationerne ser næsten identiske ud. Hvad nu?

Det er her, de fleste integratorer er afhængige af mavefornemmelsen eller salgsrelationer. Lad være. Brug denne tjekliste. Hvert punkt på den er noget, jeg har set gå galt i et projekt, hvor køberen stolede på tilbuddet og sprang verifikationen over.

  1. Hvilket mærke, serie og ledningstype er LED'erne?
    LED-chippen er den dyreste enkeltkomponent i displayet. Spørg efter mærket (Nationstar, Kinglight, Nichia), den specifikke serie, og om bindingsledningerne er af guld eller kobber. Guldtråds-LED'er holder 30-40 % længere. Kobbertråd er billigere, men oxiderer hurtigere. To P1.5-paneler med "Nationstar LED'er" kan have en prisforskel på 60-80 % afhængigt af chipniveauet indeni.
  2. Hvilken driver-IC-model? Understøtter den PWM?
    Driver-IC'en styrer, hvordan hver pixel opfører sig. En kvalitets-IC med PWM (pulsbreddemodulation) leverer jævne gråtoner og stabile opdateringshastigheder. Billige IC'er uden PWM forårsager banding-artefakter og flimmer ved lav lysstyrke. Spørg efter IC'ens modelnummer. Hvis leverandøren ikke kan nævne det, har de ikke specificeret det.
  3. Hvor mange PCB-lag? Vis mig et tværsnitsfoto.
    2-lags printkort koster mindre, men bliver varmere og deformeres med tiden. 4-lags printkort er minimum for fine pitch. 6-lags printkort giver termisk stabilitet i 24/7-miljøer. Et 2-lags printkort i et P1.2-kabinet vil svigte inden for 18 måneders kontinuerlig drift. Jeg har udskiftet nok af dem til at vide det.
  4. Hvilket mærke af strømforsyning? Har den PFC? Vis mig CE-certifikatet/modelnummeret.
    Strømforsyningen er det mest almindelige fejlpunkt i enhver LED-væg. Mean Well er branchens guldstandard. En anonym strømforsyning uden PFC (effektfaktorkorrektion) koster 45-80 % mindre – og genererer mere varme, bruger mere strøm og fejler 3-5 gange oftere. Spørg efter det nøjagtige modelnummer og CE-dokumentationen for den pågældende strømforsyning – bekræft, at certifikatet matcher modellen på tilbuddet.
  5. Hvad er kabinettets bearbejdningstolerance?
    Skabe i støbt aluminium bør holde en tolerance inden for ±0.1 mm. Hvis skabene ikke justeres perfekt, får du synlige samlinger mellem panelerne – det præcise problem, som finjustering skal løse. Spørg, hvor mange CNC-gennemløb hvert skab skal igennem, og hvad tolerancespecifikationen er.
  6. Vis mig en fabrikskalibreringsrapport — Delta E pr. modul.
    En P1.2-væg uden korrekt kalibrering ser værre ud end en kalibreret P2.5. Bed fabrikken om Delta E-målinger pr. modul. Hvis leverandøren kalibrerer på modulniveau (ikke kun på skabsniveau), vil væggen se ensartet ud fra kant til kant. Hvis de kun kalibrerer på skabsniveau, kan man forvente synlige farveskift mellem skabene efter 6 måneders termisk cykling.
  7. Hvor har I jeres reservedele på lager? Hvad er den garanterede responstid?
    En 5-års garanti med dele leveret fra Shenzhen betyder 2-4 ugers nedetid pr. fejl. En 3-års garanti med dele på lager i regionen betyder udskiftning næste dag. For et kontrolrum, der er tilgængeligt døgnet rundt, er det den afgørende forskel. Spørg efter reservedelenes lagerplacering, ikke kun garantiperioden.

Hvis en leverandør ikke kan besvare alle syv spørgsmål med specifikke modelnumre og certifikatreferencer – ikke markedsføringssprog, ikke "stol på os" – så gå væk. Jeg har været på produktionssiden i 19 år. Jeg kan besvare alle syv for vores produkter på under 60 sekunder. Det kan enhver rigtig producent også.

3 spørgsmål, der adskiller producenter fra handlende

Spørgsmål 1
"Kan jeg besøge jeres SMT-linje og se et parti af mit produkt blive samlet?"
Spørgsmål 2
"Hvad er jeres månedlige produktionskapacitet, og hvilken procentdel er i øjeblikket allokeret?"
Spørgsmål 3
"Giv mig tre referencer fra projekter, der bruger præcis den pitch og teknologi, jeg bestiller."

En producent kan besvare alle tre svar med det samme. En forhandler vil aflede, forsinke eller give vage svar. Forskellen er vigtig, fordi når noget fejler på stedet i måned 14 – og det gør noget altid – har du brug for den ingeniør, der byggede det, ikke den sælger, der videresendte indkøbsordren.

Diskuter dit projekt med vores ingeniør

Fortæl os din brugsscenarie, rummets dimensioner og synsafstand. Vi anbefaler den rette vinkel, teknologi og formfaktor – med reel prisfastsættelse. 19 års erfaring med LED-teknik. Ingen gætteri.

Start en samtale →
Skal du teste, før du beslutter dig?

Anmod om en COB- eller MIP-evalueringsprøve. Test lysstyrke, farveensartethed og opdateringshastighed med dit eget udstyr. Hardware sendes inden for 5 arbejdsdage.

Anmod om prøve →
Fabrikant
DOIT VISION
Grundlagt
2013, Shenzhen, Kina
Lande serveret
55 +
Kerneingeniører
15 interne
Holdstørrelse
60 (Shenzhen hovedkvarter)
Erhvervserfaring
19 år (Kris Liang)
Specifikationer
COB Pro, blok, mursten: CE, EMC, RoHS. Square 1000 / Square 960 har også CB (IECEE).
Control Systems
Novastar, Colorlight, Linsn (kataloglinjer med fin pitch)
Primært emne
Købsguide til Fine Pitch LED-displays til AV-integratorer 2026
Indholdstype
Købervejledning / Teknisk artikel
Indholdsanmelder
Kris Liang, medstifter, 19 års erfaring med LED-teknik
Sidst anmeldt
September 2026
Ofte stillede spørgsmål

Fine pitch LED-skærme er indendørs LED-skærme med pixelafstand på under 2.5 mm, designet til korte synsafstande (typisk 1-5 m). De bruges i konferencerum, kontrolcentre, tv-studier og detailhandelsmiljøer, hvor problemfri billeddannelse og høj opløsning er påkrævet.

For de fleste konferencerum med siddepladser på 2-4 m er P1.5-P1.8 det optimale område. P1.2 eller mindre er kun nødvendigt, hvis publikum er inden for 1.5 m, eller hvis displayet viser detaljerede data/SCADA-indhold. Finere justeringer end nødvendigt øger omkostningerne uden synlig kvalitetsforbedring.

Ikke altid. COB dominerer ved P1.5 og derunder med bedre holdbarhed, kontrast (10000:1+) og støvafvisende egenskaber. Til P1.8-P2.5-projekter med synsafstande over 3 m tilbyder kvalitets-SMD med blackface-emballage fremragende ydeevne til 20-30 % lavere omkostninger.

COB er den modne, omkostningseffektive standard til de fleste fine pitch-applikationer. MIP tilbyder overlegen farveensartethed via fabriksbinning og muliggør reparation af enkelt-LED, hvilket gør den ideel til broadcast-/VP-studier og ultrafine pitch (P0.9 og derunder). MIP koster typisk 20-40 % mere end tilsvarende COB.

Prisen varierer afhængigt af pitch, teknologi og konfiguration. Som reference i 2026 (EXW Shenzhen, kun panel): P0.9 COB $2,250-2,500/m²; P1.2 COB $1,570-1,870/m²; P1.5 COB $1,390-1,695/m²; P1.25 SMD (Blok 1000×500) $1,825-2,035/m²; P2.5 SMD ≈$860/m². MIP ved P0.9 angives separat. Båndbredden på COB afspejler 600 cd/m² ved 3,840 Hz (lav) til 1,000 cd/m² ved 7,680 Hz (høj). Installation, behandling og idriftsættelse bidrager typisk med 35-60 % til hardwareomkostningerne.

840 Hz er tilstrækkeligt til de fleste kommercielle anvendelser, herunder konferencerum, detailhandel og kontrolrum. 7680 Hz eller højere er kun påkrævet, når skærmen skal filmes på kamera – broadcaststudier, virtuelle produktionsvolumener og ethvert miljø med professionel videooptagelse.

Vælg et alt-i-et LED-TV (108″/135″/163″), hvis dit projekt passer til en standardstørrelse, og du har brug for hurtig og nem installation. Vælg en specialfremstillet videovæg, hvis du har brug for andre dimensioner, et layout, der ikke er 16:9, eller en skærm, der er større end 163″.

Anmodning: LED-chipmærke og ledningstype (guld vs. kobber), driver IC-model med PWM-specifikation, antal printkortlag, PSU-mærke + CE-modeldokumentation med PFC, kabinetbearbejdningstolerance, fabrikskalibreringsrapport Delta E og bekræftelse af regional reservedelslager. Bestil en prøve og test med dit eget udstyr, før du forpligter dig til en fuld ordre.

Relaterede Produkter
Indendørs videovægge
COB Beta

Flip-chip COB-teknologi til en pris, der er konkurrencedygtig med premium SMD. Industri...

Se specifikationer
Plakater og alt-i-en
COB LED plakat

Flip-chip COB fritstående digital skiltning med fælles katode energibesparende design...

Se specifikationer
COB Pro fin pitch COB LED videovæg i kontrolrum
Indendørs videovægge
COB Pro

Flip-chip COB med overfladebelægningsfilm for uovertruffen kontrast og fladhed. 3-i...

Se specifikationer
Events & udlejning
Tri-fold LED-plakat

Fritstående COB-plakat med flip-chip. Display 1280×1920 mm; kan foldes til 640×1920 mm for ...

Se specifikationer
Alt-i-en LED-display forfra og bagfra med valgfrie mobile stativer
Indendørs videovægge
Alt-i-et COB LED-TV

Et vægmonteret COB LED-display til mødelokaler og hjemmebiografer med stor skærm....

Se specifikationer
Indendørs videovægge
MIP

MIP 0202 Micro LED i pakke — næste generations fine pitch-arkitektur. 100...

Se specifikationer
Giv os briefingen

Start dit projekt.

En tegning, et foto af byggepladsen eller en tidlig idé. Fortæl os, hvad du planlægger, og arbejd på detaljerne med vores ingeniørteam.

Vi bruger disse oplysninger til at svare på dit projekt. Privatlivspolitik.