- → Min. afstand (m) = pixelafstand (mm)
- → Komfortabelt område = tonehøjde × 2 til × 3
- → Dette er den vigtigste variabel
- → COB/MIP over 400 lux omgivende lys
- → SMD-fin til kontrollerede indendørs rum
- → COB-kontrast: 8,000:1 vs. SMD 3,000:1
- → P1.2 har 56% flere LED'er/m² end P1.5
- → Opgradering af P1.5 → P1.2 = +30–50% kabinetomkostninger
- → Hvis to tonehøjder er relevante, skal du vælge den grovere
Vent – stil disse spørgsmål først
Når en klient spørger "skal vi vælge P1.2 eller P1.5?", svarer de fleste integratorer direkte på spørgsmålet. Det er det forkerte træk.
Pixelpitch er et output, ikke et input. Det korrekte udgangspunkt er altid de samme tre spørgsmål: Hvor langt fra skærmen vil publikum sidde? Hvilket indhold vil blive vist? Hvad er det tilgængelige budget i forhold til skærmarealet? Besvar disse tre, og pixelpitchen vælger sig selv.
Debatten om P1.2 vs. P1.5 er reel – men den betyder kun noget, når du har fastlagt visningsgeometrien. En P1.5-skærm set fra 4 meter leverer en højere opfattet opløsning end en P1.2-skærm set fra 2 meter, fordi seeren ved 2 meter er inden for den minimale, komfortable visningsafstand for begge skærme. Den samme logik gælder i den anden ende: en P2.0- eller P2.5 LED-skærm, der er korrekt specificeret til en visningsafstand på 10 m+, vil klare sig bedre end en P1.5-skærm, der var overspecificeret til det samme rum og dermed underbudgetteret.
Hvis denne rækkefølge bliver forkert, ender projekter med at blive overspecificerede og overbudgetterede, eller underspecificerede med synlig pixelstruktur, som klienten giver integratoren skylden.
Denne guide gennemgår beslutningen i den rigtige rækkefølge: afstand først, løsning som nummer to, miljø som nummer tre og budget til sidst.
To formler. Brug begge.
Den første er minimumsafstandsreglen – hurtig og pålidelig til klientsamtaler:
Minimum synsafstand (m) = Pixelafstand (mm) × 1
P1.5 betyder minimum 1.5 m. P2.5 betyder minimum 2.5 m. På denne afstand er individuelle pixels teknisk set synlige ved nærmere eftersyn, men billedet kan aflæses som acceptabelt for de fleste indholdstyper.
Det andet er den behagelige synsvidde – det du rent faktisk designer omkring:
Komfortabel synsafstand (m) = Pixelafstand (mm) × 2 til × 3
Brug ×2 til statisk indhold med mange detaljer – datadashboards, teksttunge præsentationer, overvågning af kontrolrum . Brug ×3 til video, bevægelsesgrafik og generel AV, hvor mindre pixelstrukturer er mindre synlige.
Disse to formler giver dig tilsammen en minimumstærskel og et målinterval – hvilket er, hvad projektplanlægning kræver.
Omgivende lys måles i lux. Skærmens lysstyrke måles i nits (cd/m²).
| Pixel Pitch | Min. afstand (×1) | Anbefalet område (×2–×3) | Typisk anvendelse |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 0.9m | 1.8 - 2.7 m | VP/XR-studier, udsendelse |
| P1.2 | 1.2m | 2.4 - 3.6 m | Kontrolrum, bestyrelseslokaler |
| P1.5 | 1.5m | 3.0 - 4.5 m | Konferencerum, lobbyer |
| P1.8 | 1.8m | 3.6 - 5.4 m | Træningslokaler, showrooms |
| P2.0 | 2.0m | 4.0 - 6.0 m | Auditorier, store lobbyer |
| P2.5 | 2.5m | 5.0 - 7.5 m | Store auditorier, atrier |
Disse tal forudsætter kontrolleret indendørs belysning. I miljøer med meget omgivende lys – dagslysbelyste lobbyer, butiksetager – falder den opfattede skarphed, og minimumsafstanden rykker effektivt tættere på. Denne interaktion er dækket i afsnit 04.
Pixelafstand vs. skærmstørrelse vs. opløsning
Pixelafstanden bestemmer, hvor mange pixels der passer ind i et givet skærmområde. For enhver fast skærmstørrelse ændrer ændring af pixelafstanden den native opløsning – og det har direkte konsekvenser for signalkilde, indholdsproduktion og klientforventninger.
Formlen:
Horisontale pixels = Skærmbredde (mm) / Pixelafstand (mm)
Lodrette pixels = Skærmhøjde (mm) / Pixelafstand (mm)
For en 6m × 3.375m skærm (standard 16:9)
| Pixel Pitch | Vandret × Lodret | Native opløsning | Svarende til |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 6667 × 3750 | ~25 MP | Godt over 4K |
| P1.2 | 5000 × 2813 | ~14 MP | Over 4K |
| P1.5 | 4000 × 2250 | ~9 MP | 4K-klassen |
| P1.8 | 3333 × 1875 | ~6 MP | Mellem 2K og 4K |
| P2.0 | 3000 × 1688 | ~5 MP | Lidt over 2K |
| P2.5 | 2400 × 1350 | ~3.2 MP | Under 2K |
Til et mindre mødelokale — 4m × 2.25m (16:9)
| Pixel Pitch | Vandret × Lodret | Native opløsning | Svarende til |
|---|---|---|---|
| P1.2 | 3333 × 1875 | ~6 MP | Mellem 2K og 4K |
| P1.5 | 2667 × 1500 | ~4 MP | Tæt på 4K |
| P1.8 | 2222 × 1250 | ~2.8 MP | Over 2K |
| P2.0 | 2000 × 1125 | ~2.25 MP | Lidt over 2K |
Det kritiske spørgsmål: hvilken signalkilde forsyner klienten rent faktisk væggen med?
I de fleste AV-installationer i virksomheder er løsningen en bærbar computer, medieafspiller eller videokonferencesystem – alle med en output på 1080p eller 4K i bedste fald. En P1.2-væg på 6×3.375 m har en native opløsning på cirka 5000×2813, hvilket overstiger 4K. Opskalering af en 4K-kilde for at udfylde det lærred fungerer – men det betyder, at den ekstra pixeltæthed, du har betalt for, ikke udnyttes fuldt ud.
Dette er ikke et argument imod P1.2. Det er et argument for at forstå, hvad man rent faktisk køber. I vores LA-projekter – COB Pro P1.2-vægge fra 4×3 m til 6×2 m – blev beslutningen om pixeltæthed drevet af synsafstand, krav til indholdets præcision og behovet for en native opløsning på næsten 2K til kommerciel reklame i høj opløsning. Ved disse afstande leverer P1.2 synligt skarpere tekstgengivelse og finere billeddetaljer end P1.5, uanset hvad opløsningsberegningerne siger.
Skærmstørrelsen angiver lærredet. Pixelafstanden angiver pixelantallet. Signalkilden bestemmer, hvor meget af dette pixelantal der bruges. Juster alle tre, før du angiver.
Omgivende lys, lysstyrke og hvornår pixelafstand interagerer med omgivelserne
Pixelafstand får det meste af opmærksomheden i specifikationsdiskussioner. Omgivende lys gør det sjældent. Det er omvendt for en betydelig del af installationer i den virkelige verden.
Her er den praktiske virkelighed: en P1.5 COB-skærm i et velkontrolleret rum ved 200 lux i omgivelserne vil levere en skarpere opfattet billedkvalitet end en P1.2 SMD-skærm i en dagslysbelyst lobby ved 800 lux. Forskellen i pixelafstand er reel – forskellen i omgivelserne er større.
Hvorfor indkapslingsteknologi er vigtig her
COB- og MIP-indkapsling dækker hele moduloverfladen med et kontinuerligt harpiks- eller epoxylag, hvilket eliminerer de eksponerede mellemrum mellem pixels, der kendetegner SMD-konstruktion. Disse mellemrum reflekterer omgivende lys direkte tilbage mod beskueren, hvilket reducerer kontrasten og udvasker billedet. Under forhold med meget omgivende lys kræver SMD-skærme betydeligt højere lysstyrke for at kompensere – hvilket accelererer LED-nedbrydning og øger strømforbruget.
For COB-skærme absorberer den sorte harpiksoverflade omgivende lys i stedet for at reflektere det. Derfor angiver COB-paneler typisk kontrastforhold på 8,000:1 til 12,000:1 under omgivende lys, sammenlignet med 3,000:1 til 5,000:1 for tilsvarende SMD-paneler i samme miljø. Denne forskel er mærkbar ved normale synsafstande.
Lysstyrkekrav efter miljø
Omgivende lys i lux. Skærmens lysstyrke i nits (cd/m²).
| Miljø | Omgivende lys (lux) | Anbefalet lysstyrke | Kompatibelt pitchområde |
|---|---|---|---|
| Broadcast / VP-studie | 800-1200 | 800-1200 nits | P0.9 – P1.5 COB/MIP |
| Kontrolrum | 300-500 | 400-600 nits | P1.2 - P1.5 |
| Konferencerum (kontrolleret) | 200-400 | 300-500 nits | P1.2 - P2.0 |
| Virksomhedslobby (dagslys) | 500-1000 | 600-1000 nits | P1.5 - P2.5 |
| Butiksetage (blandet) | 600-1200 | 800-1500 nits | P1.8 - P2.5 |
| Træningsrum | 300-500 | 300-500 nits | P1.5 - P2.5 |
LED-skærme kører typisk med 30-50 % af den maksimale lysstyrke i den daglige drift for at forlænge skærmens levetid. Bekræft, at skærmens nominelle lysstyrke ved 50 % output stadig opfylder miljøkravene – ikke kun den maksimale lysstyrke.
I vores canadiske projekt — 65 m² murstensserie P1.5, loftmonteret — krævede klienten 4K-fordybende indhold, hvor seerne kiggede opad på tæt visuel afstand. Lofthøjden placerede skærmen inden for det komfortable synsområde for P1.5 (3.0 m–4.5 m). Med 65 m² leverer P1.5 en native opløsning, der er langt over 4K-klassen, hvilket gør P1.2 unødvendig både set fra et opløsnings- og omkostningssynspunkt.
For loftinstallationer generelt: P1.5 er den praktiske grænse for fin pitch for de fleste rum. Undtagelsen er immersive miljøer med lavt loft, hvor seeren bevidst er tæt på overfladen.
Den reelle omkostningsforskel mellem P1.2, P1.5, P2.0 og P2.5
Pixelpitch påvirker omkostningerne på to måder: den indledende pris på kabinettet og de langsigtede vedligeholdelsesomkostninger. Begge skaleres med pixeltætheden. Ingen af forholdene er lineære.
Hvorfor finere tonehøjde koster mere
Mindre pixelafstand betyder flere LED'er pr. kvadratmeter. Et P1.2-panel indeholder cirka 69,444 pixels/m² sammenlignet med 44,444 for P1.5 og 25,000 for P2.0. Det er en stigning på 56 % i antallet af LED'er fra P1.5 til P1.2 og en stigning på 178 % fra P2.0 til P1.2. Flere LED'er betyder højere komponentomkostninger, strammere produktionstolerance, lavere udbytte og mere komplekse driverkredsløb – alt sammen noget, der påvirker kabinettets pris.
Relativt omkostningsindeks (P2.0 = 1.0)
| Pixel Pitch | Pixeltæthed (pixels/m²) | Relativ kabinetpris | Relative vedligeholdelsesomkostninger |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 123,457 | 3.5× – 4.5× | Høj |
| P1.2 | 69,444 | 2.0× – 2.5× | Medium-Høj |
| P1.5 | 44,444 | 1.4× – 1.7× | Medium |
| P1.8 | 30,864 | 1.2× – 1.4× | Medium-lav |
| P2.0 | 25,000 | 1.0× (grundlinje) | Lav |
| P2.5 | 16,000 | 0.75× – 0.85× | Lav |
Relative indeks til budgetplanlægning. Den faktiske pris varierer afhængigt af indkapslingstype, kabinetkonstruktion og ordrevolumen.
Spørgsmålet om opgraderingsomkostningerne
En almindelig kunde spørger: "Hvor meget mere koster det at gå fra P1.5 til P1.2?" For en typisk installation på 20 m² repræsenterer en opgradering fra P1.5 til P1.2 cirka 30-50 % mere alene i kabinetomkostninger, før ændringer i strukturel støtte eller controllerkrav. For en installation på 65 m² - vores canadiske loftprojekt - bliver denne delta en betydelig budgetpost. I det projekt blev P1.5 valgt ikke som et kompromis, men som den konstruerede beslutning: den native opløsning i den skala oversteg allerede 4K, og visningsgeometrien bekræftede valget af pitch.
Vedligeholdelsesomkostningsskalaer med pixelantal
Hver LED er et potentielt fejlpunkt. Et P1.2-panel har 56 % flere fejlpunkter pr. m² end et P1.5-panel. For faste installationer med vedligeholdelse fra forsiden er dette håndterbart. For loftmonterede installationer eller installationer kun med adgang bagfra medfører hver vedligeholdelseshændelse højere lønomkostninger - hvilket betyder, at den langsigtede TCO-forskel mellem P1.2 og P1.5 er større end kabinetprisdeltaet antyder.
P2.0 og P2.5 i budgetfølsomme markeder
P2.0- og P2.5 LED-displays indtager en særlig position, som ofte overses i debatter om detaljerede løsninger. På markeder i Sydøstasien, Mellemøsten, Afrika og Latinamerika – hvor lønomkostningerne er lavere, og projektbudgetterne er mere begrænsede – repræsenterer P2.0- og P2.5 SMD-moduler kombineret med rammeløse, svejsefri monteringsstrukturer den dominerende installationsmetode til faste indendørs displays. Dette er ikke en kompromisløsning. Det er en korrekt konstrueret løsning til miljøer, hvor synsafstandene overstiger 6 m, indholdskravene er tekst og standardvideo, og den langsigtede serviceevne håndteres af lokal arbejdskraft.
Økonomien er drevet af produktionsvolumen. P2.0- og P2.5 SMD-moduler produceres i stor skala til Kinas eget store hjemmemarked - kirker, skoler, offentlige bygninger, medborgerhuse. Denne produktionsvolumen holder modulpriserne lave og forsyningskæderne pålidelige.
Hvor synsafstanden komfortabelt understøtter P1.5, giver opgradering til P1.2 et faldende visuelt afkast, samtidig med at det øger både de initiale udgifter og den langsigtede vedligeholdelsesbelastning. Opgrader til P1.2, når geometrien kræver det – ikke som en standard premium-mulighed. Og hvor synsafstand, indholdstype og budget alle peger på P2.0 eller P2.5, skal du angive det i overensstemmelse hermed uden at behandle det som en nedgradering.
Matchning af pixelafstand til applikation: 12 scenarier
Sådan læses denne tabel: Start med synsafstanden. Hvis den typiske publikumsposition falder inden for det anbefalede område for en given pitch, er den teknisk kvalificeret. Krydstjek omgivende lys – hvis miljøet er højt lux, skal du bevæge dig mod COB eller MIP uanset pitch. Anvend derefter budgetfølsomhed: Hvis to pitch-muligheder begge er teknisk kvalificerede, er den grovere pitch det korrekte tekniske valg, medmindre specifikt indhold eller klientkrav berettiger den finere mulighed.
| Anvendelse | Typisk synsafstand | Omgivende Lys | Anbefalet plads | Min. skærm til 2K | Noter |
|---|---|---|---|---|---|
| VP / XR-studie | 1.5 - 3 m | 800-1200 lux | P0.9 – P1.2 COB | 1.8 m × 1.0 m | Opdater ≥7680Hz for kameraoptagelse |
| Broadcaststudie | 2 - 4 m | 600-1000 lux | P1.2 – P1.5 COB | 2.4 m × 1.35 m | Farvenøjagtighed er kritisk; kun COB/MIP |
| Kontrolrum | 2 - 4 m | 300-500 lux | P1.2 - P1.5 | 2.4 m × 1.35 m | Døgndrift; adgang fra fronten foretrækkes |
| Bestyrelseslokale / direktion | 2.5 - 4 m | 200-400 lux | P1.2 - P1.5 | 2.4 m × 1.35 m | Udskifter ofte LCD-videovægge |
| Konferencerum | 3 - 5 m | 200-400 lux | P1.5 - P1.8 | 3.0 m × 1.69 m | P1.5 tilstrækkelig til de fleste virksomheds-AV |
| Træningsrum | 3 - 6 m | 300-500 lux | P1.5 - P2.0 | 3.0 m × 1.69 m | Stort publikum, varierende siddeafstand |
| Detailhandelsshowroom | 2 - 5 m | 600-1200 lux | P1.8 - P2.5 | — | Lysstyrkeprioritet over pixeltæthed |
| Virksomhedslobby | 4 - 8 m | 500-1000 lux | P2.0 - P2.5 | — | Højt omgivende lys; betydelig COB-fordel |
| Auditorium | 6 - 15 m | 100-300 lux | P2.0 - P2.5 | 4.0 m × 2.25 m | Visning af valg af køreafstand |
| Gudshus | 8 - 20 m | 200-500 lux | P2.0 - P2.5 | — | Tekst og video; SMD-kompatibel; modul-på-væg-fælles |
| Loftinstallation | Afhængig af lofthøjde | Styres | P1.5 - P2.0 | — | Adgang til vedligeholdelse er primær begrænsning |
| Udlejning af events/ture | 4 - 12 m | Variabel | P2.0 - P3.9 | — | Prioritet for vægt og opsætningshastighed |
Hvor nogle seere er 2 m og andre 6 m i samme rum: design til den nærmeste seer - de vil se pixelstrukturen først. En P1.5-væg, der fungerer for en seer på forreste række på 2.5 m, vil altid fungere for en seer på bagerste række på 6 m. Det modsatte er ikke tilfældet.
Fire projekter, fire beslutninger
Hvert projekt illustrerer en forskellig beslutningslogik – nogle gange retfærdiggør den en premiumspecifikation, nogle gange bekræfter den, hvorfor en grovere tonehøjde var det rigtige valg.


Et professionelt videoproduktionsfirma. Samlet areal 33m², COB Pro P0.9, direkte hjørnekonfiguration. De vidste præcis, hvad de specificerede.
- Synsafstand under 1 m på nærmeste position
- P0.9 var den minimale teknisk passende løsning
- COB kræves for hjørnemekanisk spændingsmodstand
- Resultat: fordybende indhold, ingen synlig pixelstruktur
Kommercielle reklamedisplays i offentligt vendte miljøer, fra 4×3 m til 6×2 m. Offentligheden kan nærme sig og røre ved overfladen.
- Næsten 2K native opløsning til HD-kommercielt indhold
- Risiko for offentlig berøring → COB eneste mulige løsning
- P1.5 ville have været synligt blødere på tæt hold
- Resultat: Holdbar opløsning på næsten 2K, multi-aspektforhold
Storformat loftsinstallation, fordybende 4K-oplevelse, seere kigger opad på tæt visuelt hold.
- 65 m² P1.5 overstiger 4K native opløsning
- P1.2 ville have øget omkostninger uden visuel fordel
- Korrekt budgetpunkt opretholdt 4K-krav
- Resultat: 4K til den korrekte pris — ikke et kompromis
To skærme flankerer scenen, i alt 48 m². Standard SMD, direkte modul-på-væg-installation uden skabe.
- 12 m synsafstand (langt ud over P2.5-tærsklen)
- SMD fint til kirkemiljøer på 200-400 lux
- COB ville have været en uberettiget omkostning på 12 mio.
- Resultat: Klar tekst og video til 30 % lavere pris end kabinettet
Send os rummets mål, synsafstand og anvendelse. Vi bekræfter tilbuddet og giver et tilbud inden for en hverdag.