Efter ISLE 2026 har SMD reelt trukket sig ud af konkurrencen om finepitch-transformere. Det virkelige spørgsmål er Micro COB vs. MIP – og svaret afhænger af din applikation, ikke kun specifikationsarket. Baseret på over 300 projekter i 55 lande.
- SMD er ude af konkurrencen om fine-pitch under ~P2.0. Efter ISLE 2026 er COB og MIP de mulige ruter for indendørs vægge med nærudsigt.
- Vælg efter applikation, ikke en enkelt specifikationslinje. COB fører til holdbarhed og forseglet overflade; MIP fører til reparationsevne og farveensartethed.
- 2026 panel-kun-bånd (EXW Shenzhen): P1.5 COB $1,390-1,695/m²; P1.2 COB $1,570-1,870/m²; P0.9 COB $2,250-2,500/m². Regulatorer, struktur og installation bidrager typisk med 20-40%.
- COB Pro er CE-, EMC- og RoHS-godkendt. Bekræft modelcertifikater for din jurisdiktion, før du låser et bud.
- → Kontrolrum og kommandocentraler
- → Bestyrelseslokaler i virksomheden, P1.2–P2.0
- → Døgndrift, IP54 påkrævet
- → Museum / luksusdetailhandel, P0.7–P1.2
- → Budgetbegrænset vs. MIP
- → Broadcaststudie / VP / XR
- → 7,680 Hz + HDR10 / BT.2020 påkrævet
- → Udlejning og events, P1.2–P2.5
- → Reparation af pixelfelt er kritisk
- → Budgettet tillader 30-50% præmie i forhold til COB
- → Udendørs reklame, P3–P10
- → Min. synsafstand > 3 m
- → Midlertidig skiltning til arrangementer
- → Omkostningsfølsom indendørs P2.5+
Hvad ISLE 2026 besluttede
De fleste online sammenligninger af COB, SMD og MIP blev skrevet, da SMD stadig var en seriøs kandidat til fine-pitch-installationer. Den kontekst er væk. Efter ISLE 2026 nåede branchen frem til en klar konsensus: SMD er ikke længere den anbefalede arkitektur til indendørs fine-pitch-installationer ved P2.0 eller derunder.
Alle større producenter af LED-displays – Unilumin, Leyard, Absen og de nyere Shenzhen-mærker – dedikerede deres førsteklasses gulvplads udelukkende til COB- og MIP-produkter. SMD-paneler under P1.5 var påfaldende fraværende i flagskibspræsentationer.
ISLE 2026 branchekonsensus: COB og MIP er nu de to primære tekniske ruter. SMD's rolle er i stigende grad begrænset til P1.8 og derover, udendørsreklame og omkostningsfølsom skiltning på begynderniveau. P0.9 og P0.7 pixel pitch-produkter - som kun kan opnås med COB eller MIP - blev kommerciel levedygtige i 2026.
Den virkelige beslutning i 2026 står mellem Micro COB og MIP – to fundamentalt forskellige tilgange til den samme tekniske udfordring: at gøre pixels mindre, samtidig med at skærmen forbliver pålidelig nok til de miljøer, der kræver det.
Denne guide bruger data fra DOIT VISIONs produktionslinje, kalibreringslaboratorium og vedligeholdelsesregistre efter installation på tværs af mere end 300 projekter i 55 lande. Vi skriver for at hjælpe dig med at træffe den rigtige beslutning til dit projekt – ikke for at sælge dig et specifikt produkt.
Fysikken bag præstationen
Forskellene mellem COB, SMD, MIP og IMD starter på chipniveau – før en eneste pixel overhovedet lyser. Forståelsen af den fysiske struktur er det, der gør de efterfølgende ydeevneforskelle tydelige.
COB — Chip-on-Board

I COB-kapsling monteres bare LED-chips direkte på printpladesubstratet – ingen individuel kapsling, intet separat lampehus. Hele chip-arrayet indkapsles derefter under et kontinuerligt lag af epoxyharpiks, hvilket skaber en glat, forseglet og ensartet overflade.
Denne strukturelle ændring lyder trinvis. Konsekvenserne bagefter er betydelige:
- Ingen fremspringende lampeperler, der kan fange stød eller samle støv
- Epoxyoverfladen opnår 5H blyanthårdhed — hårdere end de fleste telefonskærme
- IP54-beskyttelse som standard (vs. IP33 for SMD) uden yderligere omkostninger til tætning
- Pixelafstande under P1.0 bliver fysisk opnåelige — vores fineste COB leveres til P0.62 i dag
- Energiforbrug ca. 40% lavere end tilsvarende SMD ved samme lysstyrkeniveau
Hvad er "Micro COB" i 2026? "Micro COB" skelner mellem paneler på P0.9 og derunder og standard COB på P1.2-P1.8. I 2026 fordobledes omsætningen fra Micro COB i forhold til året før, drevet af efterspørgsel fra kontrolrum og virksomheders AV, der erstattede projektorer og LCD-vægge. P0.7 Micro COB blev kommercielt tilgængelig på ISLE 2026 for første gang.
SMD — Overflademonteret enhed
SMD pakker hver LED-chip i et lille, separat hus – den velkendte "lampeperle" – som derefter loddes på printkortet. Dette har været standard i branchen i over to årtier.
Under P2.0 optager den individuelle SMD-lampe en stigende andel af det tilgængelige overfladeareal. Under P1.2 er komponenterne fysisk for store til at passe uden at gå på kompromis med densitet eller strukturel integritet. COB har ikke et sådant loft – det leveres rutinemæssigt i dag til P0.7. Dette er en hård fysisk grænse, ikke et forskel i fremstillingskvaliteten.
SMD er fortsat det rigtige valg til udendørsreklame P3-P10, omkostningsfølsom indendørs skiltning P2.5+ og midlertidige eventdisplays, hvor den minimale synsafstand overstiger 3 meter.
MIP — Micro LED i pakke

MIP (Micro LED in Package) bruger masseoverføringsteknologi til at placere Micro LED-chips i overflademonteringskompatible pakker, der kombinerer COB's opløsningsevne med en reparationsmodel, der er tættere på SMD.
Den vigtigste strukturelle forskel: hver MIP-pixelenhed kan overføres individuelt. I modsætning til COB, hvor en beskadiget zone kræver udskiftning på modulniveau, understøtter et MIP-display udskiftning af pixelenheder i felten med det rigtige værktøj.
MIP-markedet i 2026 er opdelt i to forskellige tilgange:
Fortsættelse af SMT-infrastruktur. Bedst til P1.2–P3.0. Velegnet til kommercielle displays, eventproduktion og forbrugerapplikationer.
- Pixelområde: P1.2 – P3.0 ✓
- SMT-kompatibel: Ja ✓
- Produktionsstatus: Kommerciel 2026 ✓
Sigter mod opløsninger under P0.4. Ikke nået masseproduktion i kommerciel skala endnu på grund af omkostnings- og udbyttebegrænsninger.
- Pixelområde: Under P0.4 (mål)
- SMT-kompatibel: Nej — masseoverførsel
- Produktionsstatus: Begrænset, 2027–28
IMD — Integreret modulenhed
IMD-kapsling kombinerer egenskaber fra både SMD og COB og dækker P0.4 til P0.9 med høj pålidelighed og stærk ydeevne mod skader. IMD er især relevant for integratorer, der har brug for ydeevne under P1.0 til en mere overkommelig pris end fuld COB.
Den fulde specifikationssammenligning
Specifikationer fra produktionsenheder og optegnelser efter installation, ikke markedsføringsdatablade.

| Specification | COB / Mikro-COB | MIP (2026) | SMD | IMD |
|---|---|---|---|---|
| Min. pixelafstand | P0.4 (kommerciel) | P0.4 (fremvoksende) | P1.2 (praktisk grænse) | P0.4 – P0.9 |
| Overfladehårdhed | 5H epoxy | 3H-4H | 1H–2H (eksponerede perler) | 3H-4H |
| IP bedømmelse | IP54 | IP54 | IP33 | IP43 |
| Max opdateringshastighed | 3,840 Hz standard (7,680 Hz tilgængelig) | 7,680 Hz standard | 1,920-3,840 Hz | 3,840Hz |
| Kontrastforhold | 10,000: 1 + | 10,000: 1 + | 3,000-5,000: 1 | 8,000: 1 + |
| Energi vs. SMD | ~40% lavere | ~35% lavere | Baseline | ~30% lavere |
| Reparerbarhed i felten | Modulniveau-bytte | Pixel-enhedsniveau* | Individuel lampeperle | Modul-niveau |
| Døde pixelfrekvens (12 måneder) | ~0.2 / 10,000 | ~0.3 / 10,000 | ~1.8 / 10,000 | ~0.5 / 10,000 |
| HDR / bred farve | BT.709-standarden | HDR10, BT.2020 | BT.709-standarden | BT.709 |
* Reparation af MIP-pixel kræver specialværktøj og uddannede teknikere. Grøn = foran · Gul = acceptabel · Grå = bagved.
Tallene der bærer vægt
Når man skriver en teknisk specifikation eller præsenterer en for en slutkunde, er det disse tal, der betyder noget. Renset marketingsprog.
3,840 Hz er minimumsgrænsen for enhver installation, der fotograferes eller filmes regelmæssigt – bestyrelseslokaler, eventlokaler og broadcastmiljøer. 7,680 Hz er tærsklen for professionelle kameraer i broadcast og virtuel produktion. Under dette viser kameraer med høj billedhastighed scanningslinjer, der er usynlige for det blotte øje, men umiddelbart synlige på kameraoptagelse. Udfør altid en kameratest på den angivne afstand, før installationen godkendes.
9 scenarier: Hvilken teknologi passer
Specifikationer i sig selv er ikke afgørende. Her er en oversigt over, hvordan de fire teknologier relaterer sig til de applikationer, som AV-integratorer rent faktisk arbejder med i 2026.

- 24/7 oppetid, nul fejltolerance
- IP54 til støvtæt miljø
- Specifikationer: P1.2–P1.5, 3,840 Hz, IP54
- 7,680 Hz til kameraoptagelse
- HDR10 + BT.2020 bredt farvespektrum
- Specifikation: P0.9–P1.5
- Hyppige monterings-/afmonteringscyklusser
- Reparation af pixels på stedet via SMT-værktøjer
- Typisk tonehøjde P1.2–P2.5
- Kort synsafstand (<3 m)
- Førsteklasses sømløs overflade
- Typisk tonehøjde P1.2–P1.8
- Ultrafin tonehøjde for tæt visning
- Sømløs premium-overflade
- Typisk tonehøjde P0.7–P1.2
- Pixelreparation minimerer nedetid
- Fremragende farveensartethed
- Typisk tonehøjde P0.9–P1.5
- P2.5–P4 til de fleste anvendelser
- Høj trafik → MIP eller COB/GOB
- SMD tilstrækkelig ved P3+ standard detailhandel
- P4–P10 standardområde
- Fuldmoden SMD, laveste pris
- Vejrbestandighed via kapslingsklasse IP
- P2.5–P3.9 interval
- SMD laveste indgangspris
- IMD for sub-P1.5 med begrænset budget
Vores ingeniørteam kan gennemgå din ansøgning, dit miljø og dit budget i løbet af et opkald på 20 minutter.
Prisreference for 2026 efter teknologi
Panelpris efter teknologi og pixelafstand — reference direkte fra fabrikken, EXW Shenzhen, kun panel (moduler + kabinet), fra vores eget tilbudsarkiv. OEM- og volumenpriser varierer.
| Pixel Pitch | SMD ($/m²) | COB ($/m²) | MIP ($/m²) | Bedste værdivalg |
|---|---|---|---|---|
| P3.0 | $720 | Ikke i vores række | Ikke i vores række | SMD |
| P2.5 | $860 | Ikke i vores række | Ikke i vores række | SMD |
| P1.5 | $1,415-1,530 | $1,390-1,695 | Ikke i vores række | Overlapning — specifikationen bestemmer |
| P1.2 ★ | $1,825-2,035 | $1,570-1,870 | Ikke i vores række | COB eller SMD (TCO) |
| P0.9 | Ikke levedygtig | $2,250-2,500 | Citat (kun P0.9) | MIP (reparationsfordel) |
| P0.78 | Ikke levedygtig | $4,650-4,800 | Ikke i vores række | COB |
| P0.62 | Ikke levedygtig | $10,350-10,450 | Ikke i vores række | COB |
★ P1.2 er den mest aktive konkurrencezone i 2026. COB produceres ikke over P1.875 i vores sortiment (COB Pro topper ved P1.875, COB Beta ved P1.86) — P2.5 og grovere er SMD-territorium. MIP er i øjeblikket begrænset til P0.9. Kun panelomkostninger — tilføj 20-40% for det fulde system (processor, struktur, installation, forsendelse, idriftsættelse, reservedele). Båndbredden er konfiguration: lav ende = 600 cd/m² ved 3,840 Hz, høj ende = 1,000 cd/m² ved 7,680 Hz. Reelle tilbud flyder ±10-15%. SMD-priser er for 1000×500 mm kabinet — mindre Block-skabe har en højere enhedspris.
Ved P1.2 ligger prisen på COB-panelet på eller under den tilsvarende SMD — $1,570-1,870/m² mod $1,825-2,035/m² (SMD-prissat på 1000×500 mm kabinet). Den gamle antagelse om, at "COB altid er dyrere end SMD", holder ikke længere ved denne reference.
En advarsel, der er værd at være opmærksom på: ved P1.5 overlapper de to bånd. COB starter lavere ($1,390/m² vs. $1,415/m²), men stiger til $1,695/m², når du specificerer 1,000 nits ved 7,680 Hz - over SMD's loft på $1,530/m². Ved P1.5 er det specifikationen, ikke emballagen, der bestemmer regningen.
Samlede ejeromkostninger: Tallene der ændrer beslutningen
Hardwarekøbsprisen er det forkerte tal at sammenligne isoleret set. Her er to TCO-modeller hentet fra reelle projektdata.
Model A — 40 m² Regeringskommandocenter (P1.2)
En systemintegrator evaluerede for nylig COB vs. SMD for et regeringsbaseret kommandocenter. Omkostningerne til SMD-paneler var 18 % lavere på forhånd. Ved at modellere en 5-årig vedligeholdelsesprognose var COB's samlede ejeromkostninger dog over 30 % lavere – en værdi på cirka 140,000 USD i løbet af kontraktperioden.
| Omkostningskategori | SMD (P1.2, 40m²) | COB (P1.2, 40m²) | MIP (P1.2, 40m²) |
|---|---|---|---|
| Køb af panel (år 0) | ~ $ 88,000 | ~ $ 120,000 | ~ $ 116,000 |
| Årlig vedligeholdelse (gennemsnitligt år 1-5) | ~$12,000/år | ~$3,500/år | ~$2,800/år |
| 5-årig vedligeholdelse i alt | ~ $ 60,000 | ~ $ 17,500 | ~ $ 14,000 |
| 5-årigt estimat af totalomkostninger | ~ $ 148,000 | ~137,500 USD (–7%) | ~130,000 USD (–12%) |
Model B — 20 m² bestyrelseslokale (P1.5)
| Omkostningspost | Mikro-COB | SMD (ækvivalent pitch) |
|---|---|---|
| Hardware (20m², P1.5) | $ 38,000- $ 48,000 | $ 26,000- $ 34,000 |
| Vedligeholdelse i år 1-2 | $ 200- $ 600 | $ 800- $ 2,400 |
| Vedligeholdelse i år 3-5 | $ 400- $ 1,200 | $ 2,400- $ 6,000 |
| Energi (5 år, 12 timer/dag @ 0.12 USD/kWh) | $ 3,200- $ 4,800 | $ 5,200- $ 7,800 |
| 5-årigt i alt | $ 45,800- $ 60,600 | $ 38,400- $ 56,200 |
Baseret på DOIT VISION-projektdata. Energi til en kommerciel pris på 0.12 USD/kWh. Ved døgndrift når COB paritet i år tre.
Sådan præsenterer du dette for slutkunder: Gå ikke i spidsen med prisforskellen på hardware. Gå i spidsen med 5-årsnummeret og indram COB's præmie som en reduktion af vedligeholdelsesrisikoen. For missionskritiske miljøer er spørgsmålet ikke "har vi råd til COB?" - det er "har vi råd til at have en død pixel på en kontrolrumsskærm til 400,000 dollars i år tre?"
Send os din installationsstørrelse, pixelafstandskrav og driftstimer – vi modellerer 5-årsomkostningerne for dig.
Brancheerklæringer fra ISLE 2026
Udtalelser fra store LED-displayproducenter på og efter ISLE 2026, samlet fra offentlige præsentationer og branchekommunikation.

"Inden for Micro in Package har kun få virksomheder opnået masseproduktion. MiPs fordel ligger i miniaturiseringen af emballagen, samtidig med at lysstyrke, farveensartethed og andre produktegenskaber bevares."
"MiP tilbyder mange fordele, herunder lysblanding, ensartethed, lave reparationsomkostninger og reduceret besvær med spottestning. COB kan kun indkapsle chips med bilateral størrelse større end 100 μm, mens MiP kan indkapsle chipstørrelser under 60 μm."
"MIP kan genbruge SMD-produktionsudstyr, hvilket reducerer store investeringer i aktiver. COB viser høj lysstyrke og høj kontrast med HDR-effekter – det har betydelige fordele i forhold til SMD-produkter med hensyn til skærmstabilitet."
"COB er den absolutte førende inden for pålidelighed og stabilitet. MIP på pakkeniveau repræsenterer en fortsættelse af eksisterende SMT-kapaciteter. MiP og COB på chipniveau vil forblive parallelle spor, indtil branchens teknologi, produktionsomkostninger og produktionsudstyr er forenet."
Evaluering af leverandører af Fine-Pitch LED i 2026
Brug følgende spørgsmål til at afdække kvalitet, produktionskapacitet og ægte eftersalgsengagement:
- Hvad er jeres førstegangsudbytte for COB-moduler?Førende producenter sigter mod >99.5%. En stigning under 98% tyder på kvalitetskontroludfordringer, der direkte kan overføres til døde pixels i felten.
- Hvordan beskytter man LED'er under anden reflow?Dette er det mest almindelige fejlpunkt i lav-tier COB-produktion. Bed om specifik procesdokumentation – svaret afslører produktionens sofistikerede karakter.
- Hvad er jeres garantigrænse og reklamationsproces for døde pixels?Legitime leverandører tilbyder garantier på 0.0001 % eller bedre døde pixels med dokumenterede udskiftningsprocedurer, ikke vage "vi klarer det".
- Har I ekstra moduler/paneler i 3 år efter købet?Farvematchning i LED-batcher forringes med tiden; reservedele fra samme produktionsbatch er afgørende for problemfri reparationer.
- Hvilke styresystemer er jeres COB/MIP-moduler kalibreret til?Nova Star og Colorlight er standardcontrollerne til COB og MIP i vores sortiment — COB-modulniveaukalibreringsdata skal leveres i det korrekte format til dit specifikke sendekort og din processor.
- Hvilke certificeringer har dette produkt?COB Pro er CE-, EMC- og RoHS-godkendt. Bekræft de nøjagtige modelcertifikater, som din jurisdiktion kræver, før du afgiver et bud – kravene varierer fra land til land og fra slutbrugsmiljø.
- Kan I levere referenceinstallationer med tilsvarende driftsintensitet?Bed om referencer, der matcher din use case. COB på et museum kræver en anden validering end COB i et 24/7 broadcaststudie.